LEZZET KATAN ÖNERİLER

LEZZET KATAN ÖNERİLER

Yaprak jelatin alternatifleri
Piyasalarda az bulunan yaprak jelatine alternatif olan toz jöle veya yine piyasada çeşitli markalarda üretilen natürel fontlar bulunmaktadır. Donma işlemi gerektiren çeşitlerde hem toz jelatini hem de bu fontları kullanabilirsiniz.

Meyve çeşitlerinin pasta ve tartlarda kullanımı
Pasta, tart ve tartölet gibi benzeri çeşitlerde kullanılan meyvelerin mevsimsel olarak değiştirilmesinde büyük yarar vardır. Taze olarak kullanılan meyvelerin tadın hiçbir zaman komposto yapılmış meyveleri kullanarak elde edemezsiniz. Mevsimsel olarak kullanacağınız meyveler, pastaların hem lezzetini hem de görüntüsünü değiştirecektir. Meyve ile dekor yaparken meyvelerin pasta içeriği ile uygun olmasına ve kullanılan meyvelerin birbirleriyle renk uyumu sağlanmasına özen gösteriniz.

Pasta ve pasta dekorlarında cornflex kullanmak istiyorsanız
Cornflexleri pasta ve benzeri çeşitlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Patlamış pirinç, mısır, yulaf, çavdar gibi tahıl unları ve taneleri içeren ve lezzet açısından zengin olan bu ürünleri, eritilmiş kuvertür, pralin, bal gibi malzemelerle karıştırıp pandispanya patı gibi ince bir şekilde yağlı kağıtlara döküp buzdolapında dondurup keserek pasta içlerine koyabilir veya dondurma işlemi yapmadan kaşıkla alarak pasta, kup ve benzeri çeşitlerin üzerine dekor yapabilirsiniz.

Toz şanti yapımı ve kullanımı
Toz şantiler bilhassa yaz aylarında diğer şantilere göre daha uzun ömürlü olduğu için kullanımı artmaktadır. Fakat imalatlarda çoğunlukla toz şanti yapımında maliyeti düşürmek için %100 su kullanılmaktadır. Su ile çırpılan şanti, süt ile yapılana göre daha kof olduğundan pasta sıvamada kullanım zorluğu çıkarmaktadır. Daha kıvamlı olması için fazla kullanılan toz krem şanti miktarı ise maaliyeti arttırmaktadır. Şanti yapımında mümkün olduğu kadar süt kullanmaya özen gösteriniz. Süt, şantiye hem daha iyi lezzet verecek hem de çatlamasını geciktirecektir.

Ballı çeşitlerinizi yaparken
Dondurma, pasta, kurabiye gibi çeşitlerinizde bal kullanıyorsanız balı bir kap içinde kaynatınız. Balı, yaptığınız malzemeye göre sıcak olarak veya soğutarak kullanınız. Bal, kaynatıldığında daha etkili hale geleceğinden çeşitlerinizin hem rengine hem de lezzetine katkısı olacaktır. Bal, aynı zamanda şeker içerdiğinden balla yaptığınız çeşidin reçetesindeki şeker miktarını çok iyi dengelemelisiniz. Ayrıca bal peteğini ısıtılmış bıçak ile keserek dekorlarda da kullanabilirsiniz.

Damla sakızlı rokoko yapmak istiyorsanız
Rokoko yapımında pandispanya yerine sakızlı beze kullanıldığında rokokonun tadı daha da artacaktır. Yapacağınız beze hamuruna bir miktar dövülmüş damla sakızı ilave edip karıştırınız. Sıkma torbasına doldurup çember boyunda yuvarlak pat olacak şekilde sıkıp fırnda pişiriniz. Daha sonra rokoko yaparken iki pat olarak kullanınız.

Kruasanlarınızı dah kabarık ve daha lezzetli yapmak istiyorsanız
Kruasanların yapımında yoğurma aşamasında koyacağınız %1 oranında ekmek katkı maddesi ve tur verme aşamasında koyacağınız böreklik
yağ ile karıştırılmış tereyağ, hem daha kabarık hem de nefis lezzette kruasan ve daniş çeşitleri elde etmenizi sağlayacaktır.

Berliner ve donat yapımında dikkat edilmesi gerekenler
Bu tür hamurlar, mayalı sınıfına girmekte olup fırın yerine yağda kızartılarak pişirilmektedir. Kızartma işlemine geçmeden önce hamurların mayalanma süreci çok önemlidir. Fazla mayalanan hamur, kızartma esnasında şekil bozukluğuna sebep olabileceği gibi, az mayalanan hamurda da kızarttıktan sonra yüzeye kabukta sertleşme ve içinin hamur olması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Orta kıvamda mayaya gelmiş hamurları 160 ºC'lik yağda kızarttığınızda bu tür problemlerle karşılaşmazsınız.

Dondurma korneti yapmak istiyorsanız
Dondurma kornetini (külah) dondurma vitrininizin veya makinenizin yanına koyacağınız kornet pişirme makinesi ve aparatları ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapımı son derece pratik olan kornet hamurunu hazırlarken 2000 g su, 400 g toz şeker, 15 g vanilyalı şeker eriyinceye kadar karıştırınız. 900 g un ve 50 g Aymar ayçiçek yağı ilave edip karıştırarak süzgeçten geçirerek elde edebilirsiniz. Su yerine süt kullanabilirsiniz.

Kaynatma maskot krema yerine alternatif arıyorsanız
Krema çeşitlerinizi zenginleştirmek ve değişik lezzette çikolatalı krema yapmak istiyorsanız, 30 adet yumurtanın sarısını ve beyazını ayırınız. Sarısının içine 100 g toz şeker ilave edip ısıtarak çırpınız. 1600 g bitter kuvertür ve 300 g Biskin yağını eritip çıptığınız yumurta sarısına sıcak iken ilave ediniz. Beyazı da mikserde çırpıp 100 g şeker ilave edip marenga yapınız. Daha sonra çıptığınız yumurta sarısına azar azar ilave edip karıştırarak buzdolabında 1 gün bekletiniz. Ertesi gün dolaptan çıkartıp mikserde çırpınız, kabardıkatan sonra 400 g çırpılmış şanti ilave edip karıştırınız ve pastalarda kullanınız.
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !